Menu

hasuder

HASUDER Kronik hastalıklar çalışma grubu tarafından yüksek fruktozlu mısır şurubu (nişasta bazlı şeker) ve sağlık etkileri ile ilgili basın bildirisi hazırlandı.

 

 

 

YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU (NİŞASTA BAZLI ŞEKER) NEDİR?

 

Yüksek fruktozlu mısır şurubu, mısırın nişasta kısmından üretilen, şekere alternatif sıvı bir tatlandırıcıdır ve bu yüzden nişasta bazlı şeker olarak da anılır. Doğal değil, işlenmiş bir üründür. Ucuz ve tatlandırma özelliği yüksek (çok tatlı) olduğu için gıda sektörü için caziptir. Bu nedenle gazlı ve meyveli içecekler başta olmak üzere çikolata, kek, şekerleme, reçel, marmelat ve jöle gibi şekerli gıdalarda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Yüksek fruktozlu mısır şurubunun üretimi ve tüketimi artmaktadır ve sağlık açısından sorgulanmaya başlanmıştır.

 

 

YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU (NİŞASTA BAZLI ŞEKER) SAĞLIĞI NASIL ETKİLER?

 

Günümüzde aşırı şeker tüketiminin (ister doğal şekerli gıdaları isterse şeker eklenmiş hazır gıdaları tüketmek aracılığıyla olsun) sağlık zararları bulunduğu konusunda kesin kanıtlarımız vardır. Üretilen gıdaların içine yüksek fruktozlu mısır şurubu eklemenin, aşırı şeker tüketimini artırmaya katkıda bulunmak suretiyle kilo artışı ve obezite (aşırı şişmanlık) başta olmak üzere bazı hastalıkları artırdığı kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra şeker eklenmiş hazır gıdaları daha az tükettiğimizde, ilişkili sağlık sorunlarının azaldığı gösterilmiştir.

 

 

YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBU (NİŞASTA BAZLI ŞEKER) GERÇEKTEN HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇMAKTADIR?

 

Yüksek fruktozlu mısır şurubunun ne gibi sağlık etkileri oluşturduğunu anlamak için pek çok çalışma yürütülmektedir. Eldeki mevcut kanitlara göre yüksek fruktozlu şeker şurubunun:

 

  • Kilo artışına ve obeziteye (aşırı şişmanlık) doğrudan yol açtığı kesin olarak gösterilmiştir.

  • İnsülin direnci, tip2 diyabet, hipertrigliseridemi (kanda trigliserid yüksekliği), abdominal (karın bölgesinde) yağlanma ile kesinlikle ilişkilidir.

  • Çocuklarda diş çürüğü ile ilişkisi gösterilmiştir.

  • Böbrek taşına, gut hastalığına ve iştah artışına yol açabileceği düşünülmektedir.

  • Önemli olarak, bilim çevrelerinde son yıllarda, fruktozun özellikle çocuklardaki alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığında aracı rol oynadığı konusunda yeterli kanıt sağlandığı savunulmaktadır.

  • Doğrudan kanser oluşturduğu yönünde bir kanıt yoktur, fakat kilo artışı ve şişmanlık aracılığıyla kanserle ilişkisi olabileceğinden şüphelenilmektedir.

 

 

YÜKSEK FRUKTOZLU MISIR ŞURUBUNUN (NİŞASTA BAZLI ŞEKERİN) OLUMSUZ SAĞLIK ETKİLERİNİ AZALTMAK İÇİN NE YAPILABİLİR?

 

 

1.Yüksek fruktozlu mısır şurubu, gıdalara mümkün olan en az düzeyde katılmalidir

 

Gıdaların içindeki şekerden henüz bütünüyle vazgeçilemediği için tüm dünya, gıdalar içindeki şeker kullanımını sınırlamayı seçmektedir. Üretilen bir gıdanın içinde en fazla ne kadar serbest şeker kullanılması gerektiği evrensel öneriler doğrultusunda şekillenen yasal düzenlemeler ile ayarlanmakta ve her ülke farklı kotalar belirlemektedir. Ülkemizde yüksek fruktozlu şeker şurubunun gıdalara ne kadar ve hangi kurallara göre katılacağı yönündeki kararlar Gıda ve Tarım Bakanlığı tarafından belirlenmekte ve tüm ayrıntıları Türk Gıda Kodeksi ve ilişkili tebliğler aracılığı ile duyurulmaktadır.

 

 

2. Yüksek fruktozlu mısır şurubukatılmış gıdalar mümkün olan en az düzeyde tüketilmelidir

 

Dünya Sağlık Örgütü hem erişkinlerde hem de çocuklarda serbest şekerlerden alınan enerjinin toplam enerjinin %10’unu geçmemesi gerektiğini 2013 yılında önermiş; son çalışma verilerine dayanarak 2015 yılında bu oranda %50’lik bir azaltım sağlayarak %5 ile sınırlanması gerektiğini bildirmiştir. Bu karar özellikle çocuklardaki diş çürüklerinin engellenmesi ve obezite ile mücadele bakımından önemli sayılmaktadır.

 

Avrupa Birliği ülkeleri güçlü çalışmalar yaparak, kendi toplumlarında şeker tüketimiyle ilişkili hastalıkların hazır gıdaların içindeki şekerden kaynaklanan yönünü kanıtlamışlar ve kendi ülkelerinde bu oranı %5’e düşürmüşlerdir.

 

Ülkemiz beslenme rehberinde belirtilen oran %10’dur.

 

Nişasta bazlı şekerin gıdalara mümkün olan en az düzeyde katılması elbette önemlidir, fakat ESAS ÖNEMLİ OLAN, YÜKSEK FRUKTOZLU ŞEKER ŞURUBU KATILMIŞ GIDALARIN TÜKETİMİNDEN MÜMKÜN OLDUĞUNCA KAÇINMAKTIR.

 

Dolayısıyla; ŞEKERLİ GAZLI/GAZSIZ İÇECEKLER başta olmak üzere TÜM ŞEKERLİ HAZIR GIDALARDAN en az düzeyde tüketmek gerekmektedir.

 

Özellikle çocuklarda bu tüketimleri sınırlamak son derece önemlidir.

 

Hem sağlıklı yaşamak için hem de bu gıdalarla alınan fazla kalorileri yakabilmek için hareketli bir yasam surdurmek de son derece önemlidir.

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Paydaşlarımız

Kongre-Sempozyum

Go to top