Menu

IMG-20171205-WA0029

 

 

 

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültsi Halk Sağlığı Anabilim dalı tarafından birlikte düzenlenen "Acil ve Afet Durumlarında Minimum Başlangıç Paketi Eğitici Eğitimi " 4-8 Aralık 2017 tarihinde İzmir'de yapılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği’nin amacı, Türkiye’de yaşayan herkesin sağlığını korumak ve geliştirmek için çalışmaktır. Bu nedenle son günlerde doğum kontrolü ile ilgili tartışmaların yersiz olduğunu, kadın ve çocuk sağlığına zararlı olacağını halkımıza duyururuz.

Kadınlar bir toplumun geleceğini doğrudan belirleyebilme gücüne sahip olmaları nedeniyle özel bir gruptur. Ülkelerin gelişmeleri, kalkınmaları için olmazsa olmazlardan birisi olarak, kadınların sağlıkları öncelikli olarak önemsenmekte, anne ölümlerinin önlenmesi kalkınmanın temel ilkelerinden biri olarak her dönemde özenle vurgulanmaktadır.

Sağlıklı nesiller toplumun geleceği için gereklidir, sağlıklı anneler sağlıklı geleceği kurabilirler. Ülkemizde de olduğu gibi pek çok ülkede “sağlıksız, istenmemiş, planlanmamış, çok fazla, çok erken, çok geç ve çok fazla gebelik” hem doğacak/doğmuş bebeklerin, hem de kadınların hayatını doğrudan tehdit etmektedir. Her bireyin yaşam hakkı, en temel insan hakkıdır.  Devletlerin sorumluluğu da, yaşam hakkı gereği, her bireyin sağlıklı olacağı koşulları sağlamak, gerekli hizmetleri sunmak ve herkese ulaştırmaktır.

Anne ve çocuk açısından doğum kontrolü önemlidir
Doğum kontrolü yöntemlerine karşı çıkmak anne ölümlerinde ve bebek ölümlerinde artış demektir.

Kadının İnsan Hakları Uluslararası Karikatür Sergisi

Tarsus Şelale Soroptimist Kulübü (İş ve Meslek Kadınları) Derneği tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle 'Kadının İnsan Hakları Uluslararası Karikatür Sergisi' açıldı. Sergiye Almanya, Belçika, Yunanistan, Norveç ve KKTC gibi ülkelerden 39 karikatürist katılmıştır. Karikatüristler; Ahmet Ümit Akkoca, Ali Şur, Asaf Budak, Ayten Köse, Aziz Yavuzdoğan, Berna Yangın, Birol Çün, Cem Koç, Cemalettin Güzeloğlu, Cihan Demirci, Coşkun Göle, Ekrem Kılıç, Ercan Baysal, Erdoğan Karayel (Almanya), Faruk Karaçay, Firuz Kutal (Norveç), Grigoris Georgiou (Yunanistan), Hakan Bilgehan, Halis Dokgöz, Hayati Boyacıoğlu (Almanya), Hicabi Demirci, Hikmet Aksoy, Hilal Özcan, Hüseyin Çakmak (KKTC), İsmail Doğan (Belçika), Mehmet Arslan, Mehmet Ali Kaptı, Mehmet Zeber, Menekşe Çam, Mete Arif Tokmak, Muhammet Şengöz, Mustafa Yıldız, Nevzat Varhan, Nuray Çiftçi, Oğuz Gürel, Sait Munzur, Salih Kütükçü, Taner Özek, Valeri Kurtu (Almanya).

Sergilenen karikatürlere ulaşmak için tıklatyınız... 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

(HASUDER Üreme Sağlığı Grubu)

Türkiye, ne yazık ki toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin en derin olduğu ülkelerden biridir ve dünya sıralamasında 142 ülke arasında 125. sırada yer almaktadır. Yıllar içinde gittikçe toplum içinde kadın olarak var olmak daha da zorlaşmaktadır. Ülkemizde kadının en önemli kariyerinin annelik olduğu vurgulanarak, cazip ve masum gösterilmeye çalışılmaktadır.

Ülkemizde hemen her gün en az 1 kadın, sadece KADIN olduğu için yani “cinsiyeti” nedeni ile yaşamını kaybetmeye devam ediyor!

 Bu yıl Dünya Kadınlar Günü’nde yine üzüntülü, endişeli, kaygılı ancak bu sorunu ortadan kaldırmak için, kadınların da en temel İNSAN HAKKI olan YAŞAMA HAKLARINI savunmada daha da KARARLIYIZ!

KADIN ÜREME SAĞLIĞI KONUSUNDA HASUDER ÜREME SAĞLIĞI GRUBUNUN GÖRÜŞLERİ

 

Dünya ve Türkiye istatistikleri, “güvenli olmayan koşullarda yapılan düşüğün (gebelik sonlandırmalarının)” kadın sağlığı yönünden son derece tehlikeli ve anne ölümlerinin en önemli nedeni olduğunu ortaya koymuştur.

Nüfus Politikaları, Aile Planlamasi ve Düşükler: Hasuder Üreme Sağliği Grubunun Görüşü

Son zamanlarda medyada yer alan; isteyerek düşüğün (“kürtaj”) “cinayet” olarak görüldüğü açıklamalarıyla başlayan, farklı ortamlarda ailelere en az “üç ya da beş çocuk” önerisiyle devam eden söylemler sürecinde, kadınların üreme sağlığı ve

Go to top