Menu

 

 

ŞİMDİ; ALINACAK BIRAKMA KARARININ EYLEME GEÇİRİLME ZAMANI !

 

sigara bırakma

 

 

Dünya Sağlık Örgütü Küresel Tütün Kullanımı Araştırması’nın Türkiye’de 2016 yılı için ilan edilen sonuçlarına göre ülkemizde 15 yaş ve üzerinde 100 kişinin 31’i sigara içmektedir. Bu değer kadınlar için %18,2 ve erkekler için ise %43,7’dir.1 Sigara dumanından pasif etkilenim riski de göz önüne alındığında sigaranın/tütünün zararı toplumumuz için oldukça üst seviyelerdedir.

 

 

 

 

Sigara içmek/tütün kullanmak BAĞIMLILIKTIR.2

Tütün bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Dünyada bırakma ile ilgili ilaçlar 26 ülkede 2,4 milyar kişiye ulaştığı ifade edilmektedir.3

Bu hastalıktan kurtulmak için nedenleriniz var:

 1. Sağlıklı yaşam herkesin en temel hakkıdır. Sigara içicilerinin/tütün kullananların sağlıklı yaşam sürmeleri neredeyse olanaksızdır. Toplum sigara içimi/tütün kullanımının neden olduğu hastalıkları artık iyi bilmektedir.

 2. Nitelikli yaşam için tütün bağımlılığının zararlı etkilerinden kurtulmak gerekir.

 3. Tütün kullanımı bırakıldığında birey, aile ve ülke ekonomisine katkı sağlanabilir. Ayrıca ulusötesi şirketlere aktarılan ekonomik giderlerin önü kesilecektir.

 4. Tütün ürünlerinin çevreye verdiği zararlar önlenebilecektir.

Unutmayalım:

 • Günümüzde tütün kullanımı ile mücadelede başarı sağlanabildiğinde bulaşıcı olmayan hastalıklarla da mücadelede önemli adımlar atılmış olacaktır. Dünya Sağlık Örgütü de 31 Mayıs Tütünsüz Bir Dünya Günü’nün 2018 yılı temasını bulaşıcı olmayan bir hastalık olan kalp hastalıkları ile tütün kullanımı olarak belirlemiştir. Dünyada tütün kullanımı kalp ve damar hastalıklardan ölüm nedenleri açısından hipertansiyondan sonra ikinci sıradadır. 4

 • Bırakma süreci özel bir dönemdir.

 • Bırakma amacıyla sağlık çalışanlarından aldıkları tıbbi yardım olumlu etki yapmaktadır. Hekim tarafından sigara bırakma konusunda verilen yoğun danışmanlık hizmeti; danışmanlık verilmemesi ile karşılaştırıldığında %84 etkili olmaktadır.5

  • Hekimler (aile hekimi, uzman hekim) bırakma sürecini kolaylaştıran sağlık profesyonelleridir.

 • Ayrıca özellikle bırakma kararının ardındaki ilk günlerde (ilk haftalarda) kişilerin yakın arkadaşlarının desteği de önemli rol oynamaktadır.6

 • Tütün kontrolünün başarılı olması için kamuya açık kapalı yerlerde ihlallerin tamamının önlenmesi en önemli gereklilikler arasındadır.

 • Dünyada başarısı kanıtlanmış DÜZ PAKET UYGULAMASI ülkemizde de bir an önce hayata geçirilmelidir.

 • Sigara Bırakma Polikiniklerinden hekim gözetiminde/izleminde ücretsiz olarak temin edilebilen sigara bırakma tedavisinde kullanılan kanıta dayalı ilaçların SGK tarafından geri ödeme kapsamına alınması gerekmektedir.

 • Bırakma konusunda yaklaşımları geliştirirken tütün kontrolünün diğer adımlarını da aynı şeklide öncelemek gereklidir. Başlamamak ve dumandan pasif etkilenimin önlenmesinin sağlanması diğer temel yaklaşımlardır.

 

Saygılarımızla

 

HASUDER Tütün ile Mücadele Çalışma Grubu

 

Kaynaklar:

6 Yong HHBorland RMichael Cummings, K, Partos T.  Do predictors of smoking relapse change as a function of duration of abstinence? Findings from the United States, Canada, United Kingdom and AustraliaAddiction 2018, doi: 10.1111/add.14182.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Go to top