Menu

sçuçg

Sahada Çalışan Halk Sağlığı Uzmanları Çalışma Grubunun Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatı yapılanması ve uygulamaları ile ilgili görüşlerine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Sahada Çalışan Halk Sağlığı Uzmanları Çalışma Grubu görüşleri için tıklayınız. 

1-    

Grup foto

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği'nin, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı ev sahipliğinde, 23 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirdiği çalıştay raporuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Uzmanlık Eğitimi, Hizmet Sunumu ve Mesleki Gelişim Bütünleştirme Çalıştayı Raporu için tıklayınız. 

tbc       

Hipokrat’ın ‘phytisis’   (erime/tükenme) olarak tanımladığı tüberküloz hastalığının nedeni 24 Mart 1882’de Robert Koch tarafından bulunmuş; 1996 yılından beri de 24 Mart tarihi ‘ Dünya Tüberküloz Günü’ ilan edilmiştir. Tüberküloz tüm dünyada ilk on ölüm sebebi arasında yer almaktadır ve küresel bir halk sağlığı sorunudur.

 

Dünya Sağlık günüü

SAĞLIK HAKTIR, BİRİNCİ BASAMAK SAĞLIK YAPILANMASI BU HAKKI SAĞLAYABİLMENİN TEMELİDİR.

Sağlık bir insan hakkıdır, herkes kendisi ve ailesinin sağlığı ile ilgilenebilmek için gereken bilgi ve hizmetlere sahip olmalıdır. Tüm insanların ihtiyaç duydukları yerde ve maddi sıkıntısı olmadan kaliteli sağlık hizmetlerine erişebilme hakkı vardır. Dünyadaki insanların en az yarısı ihtiyaç duydukları sağlık hizmetini alamıyor. Bu kapsamda birinci basamak sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2019 Dünya Sağlık Günü mesajları da birinci basamak sağlık hizmetlerinin önemi ve güçlü olması gerekliliği üzerine kurulmuştur. Birinci basamak sağlık hizmetleri hastalıkların tedavisi ve rehabilitasyonu, sağlık sorunları için kişiye ve çevreye yönelik koruyucu hizmetlerinin yanı sıra diğer bakım düzeyleriyle koordinasyon gibi hizmetler de dâhil olmak üzere yaşamımızdaki sağlık ihtiyaçlarının çoğunu kapsamaktadır.  

su

GÜVENİLİR ve YETERLİ SUYA ERİŞİM TEMEL İNSAN HAKKIDIR!

otizm        Adsız

HASUDER adına Engelli Çalışma Grubu tarafından hazırlanan basın metni için devamını okuyunuz.  

 15.03.2019 DAHSAD2

proje toplantısı

Türkiye'de Hava Kirliliğinin Sağlığa Etkilerinin AIRQ+ Modellemesi ile Saptanması Projesi Tanıtım Toplantısı 28 Mart 2019 Perşembe günü İstanbul Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalında gerçekleştirilmiştir.

Toplantıyla ilgili ayrıntılar için devamını okuyunuz. 

14 Mart kartı

kitap

Ülkemizde çevreye ve yaşama ekolojinin penceresinden bakan kitap sayısı son derece sınırlı. Ahmet Soysal’ın bir grup akademisyen tarafından sekiz yıla yakın bir süredir günlük olarak çıkarttıkları Alakarga’da yayımlanan haftalık köşe yazılarından derlenen “Bir Ekolojistin Not Defterinden” bu bakımdan çok önemli ve değerli.

8 Mart

Sekiz Mart, toplumsal cinsiyet eşitliği için verilen mücadelenin adıdır.

Amerika’da bir grup kadın işçi, 8 Mart 1857’de eşit işe eşit ücret, günde sekiz saat çalışma ve doğum izni talepleriyle başlattıkları mücadelede hakları uğruna can vermişlerdir. On beş bin kadın işçi 1908’ de daha iyi gelir, oy hakkı, doğum izni ve daha kısa çalışma saatleri için yürüdüler. “Ekmek istiyoruz, gül de” sloganıyla sadece karın doyurmak değil, yaşamlarını güzel yaşamak için sosyal haklar istediler. Günümüz dünyasında ise 8 Mart, kadın sorunlarının özünde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin olduğunun, kadınlara karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve kadına yönelik şiddete son verilmesi gerektiğinin dillendirildiği gün olmaya devam etmektedir.

  •  Başlangıç 
  •  Önceki 
  •  1  2  3  4 
  •  Sonraki 
  •  Son 

Sayfa 1 / 4

Go to top