proje toplantısı

Türkiye'de Hava Kirliliğinin Sağlığa Etkilerinin AIRQ+ Modellemesi ile Saptanması Projesi Tanıtım Toplantısı 28 Mart 2019 Perşembe günü İstanbul Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalında gerçekleştirilmiştir.

Toplantıyla ilgili ayrıntılar için devamını okuyunuz. 

 

Toplantının sabah oturumları, HASUDER Nusret Fişek Salonundan Webiner olarak sunulmuştur. Toplantıya Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalından Prof. Dr. Çiğdem Çağlayan, Öğ. Gör .Dr. Alp Aker, Dr. İshak Peynirci konuşmacı olarak katılmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalından Dr. Öğ. Üyesi Ahmet Soysal,  İstanbul Tıp Fakültesinden, Prof. Dr. Sevgi Canbaz, Uz Dr. Elif Altundaş Hatman, Uz. Dr. Ceren Arkant, Uz. Dr. Duygu Acar Karagül, Uz. Dr. Seher Palanbek Yavaş, Uz. Dr. Eliz Oyman, Dr. Fatma Canatar, Uz. Dr. Ahmet Baran, Dr. Osman Faruk Bayramlar, Dr. İbrahim Demir, Dr. Ayşe Ceylan Demirel, Dr. Servet Yüce, Dr. Elif Nur Koçak, Özkan Ayvaz, Selvi Nur Pacci, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinden Dr. Enes Hakyemez, Dr. Damla Aslan, Dokuz Eylül Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalından Dr. Nurcan Şentürk Durukan, Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesinden Uz. Dr. Melike Yavuz dinleyici olarak katılmış ve öğleden sonraki oturumlarda tartışma ve programlamaya katkı sağlamıştır. Webiner üzerinden de programı izleyen 15 katılımcı olmuştur. 

 

Toplantı sonucunda aşağıdaki kararlar alınmıştır:  

 

1) HASUDER Çevre Sağlığı grubu altında Hava Kirliliği Çalışma Grubu oluşturulması

 

2) AirQ+ programı ile 2018 yılı verileri ile Türkiye'de Hava Kirliliğinin Sağlık Etkilerini ortaya Koymaya yönelik bir rapor hazırlanması

 

3) Hava kirliliğinin, DSÖ Başkanı Tedros Adhanom'un da dediği gibi ("Air pollution is new tobacco") tütün kullanımı kadar sağlığa zararlı olduğunu ve hava kirliliğinin önlenmesi için tütünle mücadelede yapıldığı gibi kapsamlı bir müdahale yapılması gerektiği ve daha  çok savunuculuk çalışması yapılması 

Çalışma grubuna katılmak isteyenler Doç. Dr. Çiğdem Çağlayan (Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.) ile iletişime geçebilirler. 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile